Admissions news

Awardees of 2018 Xiamen University Scholarship for New Students

Date: 2018-07-14 Views:3151

Congratulations! Those who   haven't submitted their highest degree certificate are required to send the   scanned copy of their highest degree certificate and its notarized English   translation to postgraduate@xmu.edu.cn no later than September 1st, 2018.   Those who fail to submit their highest degree certificate before the deadline   will have their qualification of enrollment and scholarships withdrawn.

No. 

Name

Nationality

Category

Academic Program

Class

1

Kokubo Hiroka

Japan

Undergraduate

Accounting

Second Class

2

Lim Jun Wei

Malaysia

Undergraduate

Oceanography

Second Class

3

Kurbonkhuzha Boltaev

Russia

Undergraduate

Architecture

Second Class

4

Khaw Shi Qi

Malaysia

Undergraduate

Economics

Second Class

5

Moon Jinsang

Korea

Undergraduate

Software Engineering

Second Class

6

Clement Tiong Lee Kai

Malaysia

Undergraduate

Journalism &   Communication

Second Class

7

Sabrina Levina Bolang

Indonesia

Undergraduate

Computer Science

Second Class

8

Aleksandr Fridrikh

Belarus

Undergraduate

Computer Science

Second Class

9

Aye Lin Nwe

Myanmar

Undergraduate

Clinical Medicine

Second Class

10

Uliana Torbina

Russia

Master's

MTCSOL (professional degree)   

First Class

11

Saitharn Han

Thailand

Master's

International Trade

First Class

12

Seo Seonhee

Korea

Master's

International Politics

Second Class

13

Svetlana Pichugina

Russia

Master's

Tourism Management

Second Class

14

Lee Yougyoung

Korea

Master's

Tourism Management

Second Class

15

Lidya Priskila Pranata

Indonesia

Master's

Educational Economy and   Management

Second Class

16

Novia Hardjo Sie

Indonesia

Master's

International Trade

Second Class

17

Mariia Zhuravleva

Russia

Master's

International Relations

Second Class

18

Dana Azhibayeva

Kazakhstan

Master's

International Relations

Second Class

19

Bakdoolot Toktogulov

Kyrghyzstan

Master's

International Relations

Second Class

20

Ainazik Akylbek Kyzy

Kyrghyzstan

Master's

Chinese Philology

Second Class

21

Song Eui Jin

Korea

Master's

Advertising

Second Class

22

Abdulsamet Gunes

Turkey

Master's

Acupuncture and Massage

Second Class

23

Pawel Lukasz Czerniak

Poland

Doctoral

English Language and   Literature

First Class

24

Gideon Bruce Arkorful

Ghana

Doctoral

Finance

First Class

25

Hoang Thi Phuong Thao

Vietnam

Doctoral

Journalism

First Class

26

Chaminda Karunarathna   Malawisingha Mudiyanselage

Sri Lanka

Doctoral

Marine Affairs

Second Class

27

Abdessamad Larrag

Morocco

Doctoral

Linguistics and Applied   Linguistics

Second Class

28

Le Dinh Son

Vietnam

Doctoral

Chinese Philosophy

Second Class


Top